Do zadań Oddziału rehabilitacji zawodowej i społecznej należy:
- Opracowywanie i realizacja wojewódzkich programów dotyczących wyrównywania szans osób niepełnosprawnych i przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu.
- Opracowywanie i przedkładanie Pełnomocnikowi Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych informacji o prowadzonej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.
- Współpraca z organami administracji rządowej oraz powiatami i gminami przy realizacji zadań wynikających ustawy o rehabilitacji zawodowej społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
- Dofinansowanie robót budowlanych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2006r. Nr 156 poz.1118 z późn. zm.) dotyczących obiektów służących rehabilitacji w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych, z wyjątkiem rozbiórki tych obiektów.
- Dofinansowanie kosztów tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej.
- Współpraca z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
- Przygotowywanie dla Marszałka wniosków w sprawie powoływania i odwoływania członków Wojewódzkiej i Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
- Przygotowywanie opinii do złożonych wniosków o wpis do rejestru ośrodków uprawnionych do organizowania turnusów rehabilitacyjnych lub przyjmujących grupy turnusowe.
- Zlecanie fundacjom oraz organizacjom pozarządowym zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.